ILO o minimálnej mzde

Autor: Vladimír Bačišin | 31.12.2017 o 12:55 | Karma článku: 1,90 | Prečítané:  589x

Analytická správa Svetovej organizácie práce (International Labour Organization – ILO) o nerovnosti v mzdách (Global Wage Report 2016/17: Wage inequality in the workplace) prináša jej postoj k problematike minimálnej mzdy. 

Podľa ILO sa na základe  ukazovateľa “priemerná mzda nedá pochopiť to, “ako sa priemerná mzda rozdeľuje podľa rôznych kategórií zamestnancov v mnohých krajinách sveta.”

Medzinárodná organizácia tvrdí, že “nerovnosť v platení za prácu sa v posledných desaťročiach prehĺbila.” Z hlavnej analytickej správy ILO vyplýva, že nerovnosť v mzdách odráža “individuálne a výrobné” rozdiely medzi pracovníkmi a veľmi veľké prehlbovanie nerovnosti núti k obavám jeho negatívneho scoiálno-ekonomického dopadu.  Ako konštatuje správa, rastúca nerovnosť v mzdách a v príjmoch domácností často koreluje so znižovaním miezd.

V posledných rokoch kvôli ochrane zamestnancov s nízkymi mzdami a znižovaniu nerovnosti v mzdách sa zaviedol mechanizmus definovania minimálnej mzdy. ILO konštatuje, že ako vyplýva zo záverov posledných výkumov, adekvátna veľkosť minimálnej mzdy môže viesť k zvyšovaniu príjmov zamestnancov s nižšími príjmami, medzi ktorými sú najmä ženy. Zvyšovanie minimálnej mzdy nemá podľa výskumov a názoru ILO negatívny vplyv na trh práce. Podľa medzinárodnej organizácie by sa mala minimálna mzda určovať na základe vedeckých poznatkov, ale aj po vyčerpávajúcich rokovaniach medzi sociálnymi partnermi.

Minimálna mzda v roku 2018 v krajinách V4

 

KrajinaMzda v národnej menePrepočet na EURMedziročný nárast v %
Česká republika12 200 CZK475,80 EUR10,9
Maďarsko138 000 HUF447,96 EUR8,2
Poľsko2 100 PLN496,85 EUR5,0
Slovenská republika480 EUR480 EUR10,3

Prameň: TREXIMA / EUROSTAT

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Netrestať Saudov by bola ukážka dvojakého metra

Saudi vo veľmi nevhodnej chvíli prichádzajú – takpovediac – o poctivosť.

DOMOV

Muž z identikitu zadržaný v kauze Kuciaka spáchal samovraždu

Mladík bol medzi zadržanými v Kolárove.


Už ste čítali?