reklama

Aké megatrendy mala, takú paradigmu dala

Silvester prináša veľa prekvapení, najmä tých humorných. Naposledy to bola  publikácia Paradigmy zmien v 21. storočí, externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti s podtitulom Zborník vedeckých statí. Poďme študovať!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tento článok môžeme nazvať aj podtitulkom "silvestrovským perom"...alebo "jedovatou slinou". Fíha, ejhľa! Toľko cudzích slov! To bude určite záruka kvality vedy. Najmä keď zborník vydal Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied. V zborníku má vedecký článok člena poradného zboru predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Staněka. Nesie názov Spoločnosť 5.0 a polarizácia budúcej spoločnosti.

"Už v súčasnosti možno konštatovať prehlbovanie príjmovej polarizácie, k čomu prispieva aj celkový rozsah a vývoj bohatstva u tej kategórie populácie, ktorá bohatstvo už získala. Známy údaj o šestnástich miliónoch miliardárov na planéte znamená nielen odraz koncentrovanej finančnej moci, ale znamená aj veľmi zásadný dopad na prerozdeľovanie bohatstva vo vnútri planéty vo väzbe na ďalší vývoj spoločnosti," toľko píše Peter Staněk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súdruh Josif Vissarionovič Džugašvili známy pod revolučným preudonymom Stalin hovoril: "Dôveruj, ale preveruj!". Preto som si ťukol na njbližší internetový prehliadač. Do voľného poľa som vložil 16 milónov miliardárov. Kde nič tu nič. Preto som do voľného poľa vložil 16 milón milionárov. Hurá! Vysokočilo to! Tlačová agentúra Slovenskej republiky vydala 30. 9. 2017 spávu o tom, že citujem: "počet milionárov vo svete sa vlani zvýšil takmer o 8 percent na rekordných 16,5 milióna. Ich celkový majetok predstavoval takisto rekordných 64,5 bilióna dolárov (54,63 bilióna eur), uviedla poradenská firma Capgemini. Majetok bohatých jednotlivcov, ktorí majú investovateľné aktíva vo výške minimálne 1 milión dolárov, do ktorého sa nezapočítava primárna rezidencia, zbierky ani spotrebný tovar, v roku 2016 vzrástol o 8,2 percenta a do roku 2025 by mal prekonať 100 biliónov dolárov. Vlani sa novými milionármi stalo okolo 1,15 milióna ľudí, uvádza sa v správe Capgemini.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je to s tými miliardármi. Do prehliadača som vložil slovo bilioners. Bilion sa z agličtiny prekladá slovom miliarda. Milión to je 1 000 000. Miliarda to je 1 000 000 000, teda tisíc miliónov. A čo mi vyhodil prehliadač. Vyhodil mi mesačník Forbes. A v jeho internetovej verzii je článok o tom, že na svete máme 2043 miliardárov. Tohto roku pribudlo 233 nových bohatých kapitalistov. A ako je to s milionármi. Skúsme teda angkický jazyk. Do prehliadača vkladám slovo milionaries. 

Ale ľaľa! Seregej Brin jeden zo zakladateľov najznámejšieho vyhľadávača je rýchly. Titulok na stránke American Online zo 14. 11. 2017 znie. "There are now 36 million millionaires in the world — and they own nearly half the total wealth. Zo znamená, že na svete máme 36 miliónov milionárov. V Ekonomickom ústave SAV majú asi iné vlastné zdroje informácií. Zbor poradcov o tom určite nič nevie a nebviňuje nikoho z ničoho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V júni tohto roku bývalý minister škosltva Juraj Draxler ozámil, že akademici by mali pod jeho vedením zistiť, prečo im ľudia na Slovensku tak ochotne veria.

„V súčasnosti všade vidíme politickú nestabilitu. Zažili sme prekvapivé výsledky referend aj víťazstvá neštandardných politikov, čo súvisí aj so šírením konšpiračných teórií. Preto nás to zaujíma,“ vysvetľuje Draxler.

Cieľom Inštitútu strategických analýz nie je aktívne proti nim bojovať. Inštitút ich bude skúmať. „My sa budeme snažiť tento jav v prvom rade vedecky opísať,“ zdôrazňuje Draxler. Aj sekretárka sa utne a namiesto miliónov napíše miliardy. Veď kto by nechcel mať namiesto milióna tugrJuraj Draxler by mohol naučiť sekretárky odlišovať miliardy od miliónov a miliardy od triliónov Miliarda je tisíc miliónov, čiže 10 na deviatu ; v USA, a v minulosti v bývalom ZSSR sa toto číslo nazýva bilión. Ostatné si sekretárky nájdu v tej, ktorej elektronickej encyklopédii. Len nech píšu správne, aby zlým prepisom nevznikali falošné správy, nazývané Fake News. Tie potom strašia malé deti. Som bubu, bububu miliardár...!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zopakujem Dôveruj, ale preveruj! Hovoril často súdruh Josif Visiaronovič Džugašvili (Stalin). Dodával, ak odstrániš človeka, odstrániš problém. Nech žijú milióny, bilióny, trilióny a aj biliardy!

A na záver ešte jedna anekdota o literatúre. Súdruh Josif Vissarionovič Stalin a šéf sovietskej tajnej služby NKVD Lavrentij Pavlovič Beria si pozvali na súdružskú návštevu Spisovateľa Maxima Peškova (Gorkého). Súdruh Stalin Mu hovorí: "Súdruh Gorkij...Napísali ste román matka: Prečo by ste namohli napísať román "Otec..!" Sami sa dovtípite.... kto by mal byť asi hlavným hrdinom nového románu.

Maxim Gorkij mu hovorí: "Súdruh Stalin.." Najprv by som potreboval námet, zápletku, hlavné posatvy. Až potom môžem písať.. Súdruh Stali mu hovorí: "A vy len píšte súdruh Gorkij. Veď písanie to nie je mučenie, však súdruh Beria. Preto si Maxim Gorkij, po slovách šéfa NKVD, na rozdiel od sekretáriek z Ekonomického ústavu SAV nemýlil milióny s miliardami a triliónmi. Aj ja robím preklepy, musím to dať niekomu zredigovať, aj s čiarkami je to horšie...Už som ich zopár opravil.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  188x

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu