Trexima o mzdách po transformácii

Autor: Vladimír Bačišin | 14.11.2017 o 11:50 | Karma článku: 1,65 | Prečítané:  794x

Témou jednej z posledných konferencií EÚ Slovenskej akadémie vied boli „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“ s podtitulom externé a interné determinanty vývoja. 

Keď si predchádzajúci názov preložíme do normálneho jazyka názov by mohol znieť:“ Čo sa udeje v tomto storočí vďaka dianiu na Slovensku a vďaka udalostiam vo svete?

 

Ivan Láska so spoločnosti Trexima predniesol na konferencii príspevok  Dopad transformácie ekonomiky SR na vekový mzdový profil a reprodukciu obyvateľstva. Aj tento názov sa dá zjednodušiť. Mohol by znieť. „Pri akej mzde sa ženy rozhodujú mať dieťa?“

 

EŠTE NIE SME K VAPITALIZME

 

Ivan Láska nepovažuje transformáciu za ukončenú, pretože trhové princípy nefungujú na všetkých úrovniach. „Avšak bez ohľadu na to, či transformáciu považujeme za ukončenú, alebo nie, náš ekonomický systém za ostatných 25 rokov prechádza veľkým zmenami, ktoré sú dôsledkom implementácie trhových mechanizmov do jednotlivých ekonomických oblastí,“ tvrdí Láska.

Veky kedy ženy viac zarábajú sa posúva. Autor príspevku tvrdí, že v roku 2000 dosahovali najvyššiu mzdu ženy vo veku 25 rokov, v roku 2005 to už bolo 27-28 rokov, v roku 2010 zarábali najviac 30 ročné ženy a v súčasnosti dosahujú najvyššiu mzdu vo veku 32 rokov. Takýto posun veku s najvyššou mzdou je však tiež evidentný aj na agregátnej úrovni, ako aj v iných podrobných členeniach. Veľmi dôležitou skutočnosťou je aj fakt, že rýchlosť rastu miezd do veku s najvyššou mzdou sa zrýchľuje a tento rast pretrváva dlhšiu dobu.

 

DETI POTOM

 

K ukázaniu, že zmena reprodukčného správania obyvateľstva smerom k nižšej pôrodnosti je dôsledkom presadzovania trhových princípov v ekonomike, nám tak postačuje poukázať, že vek ženy pri prvom pôrode závisí od miery rastu miezd do stredného veku ženy.

V roku 1997, keď bol vekový mzdový profil ženy prakticky lineárny, najviac žien sa rozhodlo mať svoje prvé dieťa v 20 až 21-om veku života. V roku 2005 už väčšina žien mala svoje prvé dieťa vo veku 25-26 rokov, v roku 2010 v 28-om roku života a v súčasnosti má žena najčastejšie svoje prvé dieťa vo veku 29 rokov. Je teda zrejmé, že ženy sa rozhodujú mať svoje prvé dieťa stále v neskoršom veku, v dôsledku čoho klesá aj celková pôrodnosť v SR. Vek, v ktorom sa ženy rozhodnú mať svoje prvé dieťa však aj vo výraznej miere korešponduje s vekom, kedy ženy dosahujú najvyššiu mzdu. To neplatí jedine o roku 1997, kedy bol rast miezd lineárny.

 

ĽUBOVOĽNÝ VEK

Ivan Láska povedal, „že ženy sa o počatí svojho prvého dieťaťa rozhodujú na základe potenciálnej ekonomickej situácie v budúcnosti a najprv využívajú príležitosť vysokého rastu miezd a zlepšenie svojej ekonomickej situácie a až následne sa rozhodnú pre rodičovstvo. „Potvrdzuje to aj situácia v roku 1997. Keďže rast miezd žien bol v tomto období podľa veku lineárny, pre ženu bolo prakticky jedno, ktorú časť svojho života z trhu práce vynechá a potenciálna ekonomická situácia bola preto rovnaká pri ľubovoľnom veku počatia dieťaťa. V tomto období tak v plnej miere zavažoval len fakt, že ženy chceli mať svoje dieťa skôr, aby mali dostatok vitality sa o neho starať, aby mohli mať ďalšie deti a širšiu rodinu, ale aj aby nebol medzi dieťaťom a rodičom výrazný vekový rozdiel.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Posledný text zavraždeného novinára Chášukdžího: Arabský svet umlčiava médiá

Komentár zavraždeného saudskoarabského novinára.

Komentár Petra Schutza

Netrestať Saudov by bola ukážka dvojakého metra

Saudi vo veľmi nevhodnej chvíli prichádzajú – takpovediac – o poctivosť.

DOMOV

Muž z identikitu zadržaný v kauze Kuciaka spáchal samovraždu

Mladík bol medzi zadržanými v Kolárove.


Už ste čítali?