reklama

Vnímajme sami seba ako firmu

Zamestnanci, ktorí predávajú intelekt by mali sami seba vnímať ako podnik. Táto filozofia im pomôže v kariére. Pri práci vo firme je dôelžité získavať také návyky, ktoré umožňujú ľahší pohyb na trhu práce a mzdový rast.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia rakúsky ekonómFriedrich August von Hayek (1899 – 1992) bol iniciátorom novej sociálnej filozofie. Podľa nej by mal každý ćlovek začať vnímať sám seba ako podnikanie a zároveň riaditeľa firmy „Ja“. Táto filozofia mala veľký vplyv na trh práce, ale aj na vzťah jedincov k svojej činnosti a plánovania kariéry. Stredobodom rozvoja kariéry sa stala myšlienka prepustenia. Povedzme si prečo v tom nie je nič nezvyčajné a ani zlé. Týka sa to najmä tých, ktorí sa zaoberajú vysokokvalifikovanou činnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedysi si ľudia vážili dlhodobé zmluvy. Sprevádzali ich rôzne prémie a iné výhody. Po čase sa situácia zmenila. Na prvé miesto sa dostávali krátkodobé výhody. Prečo? Jedna z veľkých amerických firiem, nie je ani tak dôležité, že ktorá, ale povedala si, že nemôže iným v odvetví konkurovať mzdami. Zvýšila ich. Peňažné toky sa presmerovali od akcionárov k zamestnancom. Cena akcií klesla.

Po tomto prípade sa firmy snažia platiť čo najmenej, najímať zamestnancov na kratšie obdobie kvôli zachovaniu trhovej hodnoty akcií. Firmy nehovoria o tom otvorene, ale snažia sa najímať zamestnancov, ktorých bude neskôr možné ľahšie bez veľkého šumu prepustiť. Najlepším kandidátom je človek, ktorý po určitom čase chce sám odísť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zástancovia myšlienky o tom, že každý by mal byť šéfom firmy „Ja“ majú k danému prístupu normálny vzťah. Koniec koncov, kariéra je striedanie rôznych zamestnaní. Človek dnes môže spoznať svoju hodnotu, alebo ak chcete trhovú cenu na trhu práce, len ak bude hľadať prácu, aby potom z nej odišiel.

Tak väčšinou myslia tí ľudia, ktorí predávajú svoj intelekt. Niekde pracujú a potom odchádzajú tam kde im zaplatia viac. Ako môže tento vzťah vplývať na prácu? Ľudia hodnotia kvalitu práce počas jej vyhľadávania. Kedysi sa dobrá práca považovala tá kde je dobrá mzda, príjemný šéf, milí kolegovia, ale aj perspektívy rastu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes sa za dobrú prácu považuje tá, v ktorej sa môžete pripraviť na prácu v druhej firme. Vaša práca by vám mala pomáhať v tom, aby ste získali návyky, ktoré sa vám zídu v budúcnosti. Prípadne by to mala byť firma, ktorá medzi inými podnikmi dobrú reputáciu. Vhodné je sústreďovať sa na univerzálne poznatky, a nielen na tie, ktoré sa týkajú konkrétnej firmy. Ak pracujete toľko, že nemáte čas hľadať inú prácu, je to zlá práca. Dobrá práca by mala viesť k ďalšiemu kontraktu v novej firme.

Myšlienka prístupu samého k sebe ako k podniku ovplyvnila aj postavenie manažérov vo firmách a ich ideológiu. Za dobrého manažéra zamestnanci považujú toho, kto naučí zamestnancov pracovať efektívne tak, aby si našli lepšiu prácu a tí najlepší manažéri im v tom aj pomáhajú. 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  188x

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu